Menu

Historia obiektu

Choć historia stadionu przy ulicy Parkowej sięga lat 30 XX wieku to jego wybudowanie wiąże się z wydarzeniami, które miały miejsce jeszcze w końcówce XIX wieku. Dokładnie w 1896 roku dyrektor szkoły w Podgórzu Wojciech Bednarski zakłada park w otoczeniu istniejącego od średniowiecza kamieniołomu. Od tego momentu to właśnie tutaj zaczną odbywać się ćwiczenia podgórskiego "Sokoła", a więc pionierskiej organizacji wychowania fizycznego i sportu w Polsce.



Jeszcze przed wybuchem Pierwszej Wojny Światowej w Podgórzu powstaje kilka klubów piłkarskich, ale prawdziwy ich rozkwit na tym terenie ma miejsce po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Właśnie w tym okresie grupa młodych ludzi postanawia założyć jeden z nich - Koronę. Zostaje on zarejestrowany dokładnie 1 października 1919 roku. Założycielami klubu byli Rudolf Lowas, Kazimierz Rusinek, Tadeusz Mitusiński i Tadeusz Wroński. Korona początkowo funkcjonowała bez swojego boiska i dopiero po kilku latach starań - w 1929, a więc dokładnie w dziesięciolecie jego powstania, otwarto obiekt przy ulicy Parkowej. To właśnie w tym miejscu przez kolejne 10 lat odbywały się mecze Korony Kraków.

Obiekt wykorzystywany był również przez zawodników wspominanego Sokoła, którzy na nowo powstałym boisku ćwiczyli a także organizowali imprezy zarówno sportowe, jak i te o charakterze patriotycznym. Niestety wybuch drugiej wojny światowej sprawia, że obiekt ulega zniszczeniu a Korona oficjalnie przestaje istnieć na kilka lat. Zachowane budynki klubu zostają przekształcone na magazyny wojskowe, stadion zostaje kompletnie zdewastowany a na miejscu boiska Gustaw Beckman buduje luksusową willę. Stoi ona do dzisiaj w pobliżu obecnie funkcjonującego obiektu i aktualnie mieści się w niej Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza. Po zakończeniu wojny, dzięki inicjatywie wielu działaczy, Korona zaczyna istnieć na nowo a na odzyskanym przez klub terenie powstaje nowy obiekt. Stadion w stosunku do poprzedniego został umiejscowiony kilkadziesiąt metrów w kierunku zachodnim. Obiekt przy Parkowej zostaje oddany do użytku w 1952 i przez lata stanie się miejscem rozgrywania meczów Korony. Poza piłkarzami ze stadionu na Parkowej mogą korzystać zawodnicy innych sekcji. Obok boiska piłkarskiego wybudowano bowiem również place do gry w siatkówkę, koszykówkę, cztery korty tenisowe, strzelnicę i tor łuczniczy.

W Parku Bednarskiego oddano również do użytku lodowisko na którym mogą grać hokeiści. Niedługo później przy ulicy Kalwaryjskiej powstaje hala sportowa, basen, hotel i wiele innych pomieszczeń, które pozwolą licznym sekcjom na rozkwit. Dzięki rozmachowi działaczy klub przeżył swoje lata świetności w połowie XX w. Niestety lata 70 i brak pieniędzy, wynikający ze stopniowego wycofywania się władzy z finansowania sportu sprawił, że klub zaczął podupadać. Rozwiązywane były kolejne sekcje, w tym piłka nożna, a zaniedbywany teren przy ulicy Parkowej zaczął w kolejnych latach niszczeć wraz z całą infrastrukturą sportową. W 2014 roku obiekt przeszedł we władanie władz miasta. Rok później Futbolowa Liga Szóstek wygrała przetarg na dzierżawę terenu przy ulicy Parkowej. Tym samym w najbliższym czasie stadion oraz pozostałe obiekty odzyskają dawny blask i ponownie staną się miejscem na którym zacznie tętnić życie i sportowe emocje.

Tekst napisany na podstawie artykułu autorstwa Pana Norberta Tkacza. Zachęcamy do odwiedzenia i zapoznania się z blogiem autora: (www.blog358.pl)